Väčšina chalúp je zadarmo, platíte iba pozemok

Ak snívate o romantických chvíľach strávených na chalupe v prostredí pokojného vidieka, ste na realitnom trhu tak trochu exotom. Prejavujete ochotu kúpiť nehnuteľnosť alebo pozemok, o ktorý väčšina kupujúcich nemá záujem.

Zostaňte preto pri zemi a nenechajte sa naviesť eufóriou príjemných myšlienok na cenu, ktorá nezodpovedá skutočnosti. Inak sa ľahko môže stať, že svoju chalupu preplatíte a urobíte zlý obchod. Horší, ako ste ochotní v rozčarovaní pripustiť.

Opustený dom na zbúranie

Možno ste nikdy nerozmýšľali nad tým, čo sa v realitnom žargóne ukrýva za slovom chalupa. Je to zvyčajne starý dom so zanedbanou údržbou, ktorý je viac súci na zbúranie ako trvalé bývanie. Investori ho nechcú, pretože by bolo príliš nákladné, alebo i nemožné prestavať na rodinný dom s dnešným štandardom bývania.

Nechcú ho však ani stavebníci, ktorí by na vyprázdnenom pozemku vystavali novostavbu. Zvyčajne ich odradí lokalita, zlý prístup stavebnej techniky, nedostupnosť niektorých infraštruktúr alebo i tvar pozemku či chýbajúca prístupová cesta. Radšej kúpia čosi vhodnejšie, bez komplikácií.

Čo s takýmto majetkom? Najlepšie je ponechať všetko po starom a nájsť chalupára, čo nechá veci v starých koľajach. Vo svojich snoch návratu do dávnych časov, so skromnosťou v duši a vidinou príjemnej pohody.

Ponuky sledujte s predstihom

Začnite hľadať chalupu skôr, ako sa vám na účte našetria potrebné peniaze. Ak začnete sledovať inzerciu a ponuku realitných agentúr, zistíte že väčšina chalúp sa neúspešne predáva i niekoľko rokov bez toho, aby sa v inzerátoch čokoľvek zmenilo.

Postupne získate cit pre hodnotu pozemkov v regióne a budete mať jasnú predstavu o tom, za koľko sa kde predávajú rodinné domy, chatky a chalupy. Bez toho, aby ste telefonovali, chodili na obhliadky či jednali s predajcami, všetko sa vám dostane akosi samo, pod kožu.

Rýchlo zistíte, že cenu chalupy neurčuje stavba samotná – tá je bezcenná a možno i príťažou. Cena chalupy zodpovedá hodnote pozemku na ktorom stojí. Najlacnejšie nakúpite na východe krajiny, na hraniciach s Maďarskom, vo vinohradníckom regióne a v obciach s rómskou komunitou.

Najdrahšie chalupy sú v turistických centrách, vykričaných kopaničiarskych oblastiach, v strediskách letných a zimných športov, ale aj v obciach ktoré ležia v tesnej periférii väčších miest. Možno ste nikdy nesondovali, za koľko možno kúpiť najlacnejšiu chalupu s vlastným pozemkom. Vedzte, že všetko začína na hranici už 2000 eur – domček a k nemu pozemok s výmerou 900 metrov štvorcových. Cena sa však ľahko vyšvihne i na 15, 30 či 50 tisíc eur.

Čo na mieste chýba?

Treba vykopať studňu, vymeniť strechu, vybudovať novú elektrickú prípojku a obnoviť elektroinštaláciu? Alebo je domček nadobro zavlhnutý a bez podrezania, izolácie a nových omietok neprežije ďalšie roky? Berte to tak, že ide o stavbu na zbúranie, a iba vy snívate o tom, že ju budete používať.

Práve tam poputujú peniaze, ktoré budete musieť zaplatiť k cene pozemku, aby sa váš sen o chalupárčení stal skutočnosťou. Nebojte sa reagovať na predražené ponuky a nemajte zlý pocit z toho, ak navrhnete novú, férovú cenu. Ak sa trafíte do hodnoty pozemku, predávajúci budú spokojní.

Inak budú absolvovať ďalšie a ďalšie obhliadky investorov a stavebníkov, ktorí budú nespokojní s tým čo vidia na mieste. A neraz ich podpichnú aj susedia, ktorí roky sledujú nekonečný príbeh neúspešného predaja.

Niekedy priplatiť musíte

Sú situácie, kedy predsa len zaplatíte viac ako len za pozemok. Ak je chalupa uprataná, vzorne zariadená a nechýbajú v nej hodnotné nábytky, rozsiahla knižnica, vybavenie dielne či príslušenstvo, sú iba dve možnosti. Buď zaplatíte za všetku výbavu ktorá na mieste leží či beží, alebo majitelia využijú inzeráty, priekupníkov a kočovných starožitníkov, aby tento majetok samostatne speňažili.

Naučte sa však odlíšiť skutočné hodnoty od haraburdia bez ceny, ktoré by i tak postupom času skončili na vašu námahu a náklady v smetiach a na zbernom dvore. Ide vám predsa o pekné chvíle a nie o exkurziu v etnografickom múzeu so súťažou čo to bolo a na čo to slúžilo?

Neplaťte za chalupu viac ako je hodná. Jej cena bude rásť vo vašom srdci a nie v portfóliu. Ide o zážitky, príjemné chvíle a spomienky. Nie o investíciu do realít.

Written By
More from Milan Gigel
Každý chalupár je tak trochu i kominárom
Je to výbava, bez ktorej sa nezaobídete na žiadnej chalupe. Naštiepate tenučké...
Read More

Pridaj komentár