Domček pre hmyz urobí radosť hneď dvakrát

Nekonečný ruch, bzukot krídel a prelietavanie z jedného kvietka na druhý. Ak vám pri pomyslení na túto atmosféru prebehne mysľou vaša skalka so stredomorskými bylinkami, presne viete o čom je reč. Drobný hmyz sa nezastaví od včasného rána až do západu slnka.

Podobné je to však aj na hriadkach, kde ponecháte prezimovať riadok vňaťového petržlenu alebo cibule. Od momentu, keď ich ozdobí kvetenstvo, akoby sa všetok hmyz z ďalekého okolia na nich zbehol. Od včielok samotárok, až po drobné chrobáky ktoré sa živia peľom.

Máte pocit, že by na vašej chalupe mohli nájsť svoj domov? Zmajstrujte im „hotel“ pre odchov potomstva a zimovanie.

Dôverne známa dekorácia

Určite ste ho už videli. Plochý panel v tvare domčeka, v ktorom prírodné materiály tvoria najrôznejšie štruktúry. Nájdete tam duté steblá, ktoré sú po vzore plástov bunkami pre kladenie vajíčok. Šišky, slama, hobliny a najrôznejšie materiály zasa formujú škáry, v ktorých zimujú zlatoočky, alebo v nich ucholaky odchovávajú svoje potomstvo.

Sú tam aj uzavreté dutiny s úzkym vstupom, do ktorých zaliezajú drobné dravé pavúky a lienky hľadajúce ochranu pred chladom. Sotva ich všetky dokážete pomenovať, ak sa nevenujete entomológii. Domček pre hmyz však zaručene neprehliadnete.

Nie že by bol nevyhnutný. I tak je len imitáciou prírodných zákutí. V starostlivo ustrojenom okolí domu však prírodné skrýše chýbajú. Domček pre hmyz ich dokáže nahradiť. Je atraktívny na pohľad a užitočný pre drobný život. Urobí radosť dvakrát – vám i drobným obyvateľom dvora.

Hľadajte jemné materiály

Ten náš sme nevyrobili od nuly. Siahli sme po hotovej stavebnici z obchodu, aby sme zistili ako na to. Hneď na začiatok by ste mali vedieť, že všetky odrezky stavebných dosiek sú tabu. Potrebujete tenší a jemnejší materiál, aby ste nevyrobili mohutnú opachu, ktorá sa vykrúca pri každej zmene vlhkosti.

Tenké latky s hrúbkou 10 až 12 milimetrov zoženiete v predajni s včelárskymi potrebami, alebo ich vyrobíte orezaním pera a drážky z najtenších obkladových palubiek. Hľadajte suché rezivo bez hrčí, ktoré si udrží svoj tvar aj pri navlhnutí.

Na komôrky použijete bambusové tyče alebo trstinové steblá z hobbymarketu, šišky, ihličie ale aj lístie či suché kvety si zabezpečíte vo svojom dvore. Je iba na vás aké materiály použijete. Každý domček môže vyzerať odlišne.

Skrutky a lepidlo

Čím tenšie a bezchybnejšie latky získate, tým jednoduchšie bude ich spájanie. Chcete len aby držali pohromade, nie bojovať s ich prehýbaním a nedostatkami. Najjednoduchšie to pôjde disperzným lepidlom triedy D3 a malými, samoreznými skrutkami.

Je šikovné, ak si pre ne vopred vyvŕtate vodiace otvory. Aspoň do vrchného dielca, cez ktorý prechádza skrutka do podkladu. Zamedzíte tak praskaniu, pretože každá skrutka sa správa ako malý štiepací klin.

Riedke drevo a drobné skrutky môžu byť výzvou pre veľké náradie. I preto sme si pre prácu vybrali útly akumulátorový skrutkovač Parkside PAS D5. Svojou šikovnou manévrovateľnosťou a obmedzením výkonu pre drobné skrutky je náradím, ktorému svedčí i takáto jemná práca.

Náplne treba zabezpečiť

Poučte sa na cudzích chybách a upevnite všetky náplne na miesto tak, aby ich vtáčky nedokázali vytiahnuť von. Sýkorky sú mimoriadne nápadité a za posledné roky už spoznali, že hmyzie hotely ukrývajú v zime čosi na zasýtenie.

Bambusy a trstiny podlepte lepidlom. Ostatné prírodniny prekryte jemným pletivom. Postačí niekoľko malých sponiek, aby ste ho bezpečne udržali na mieste. Kým drobný hmyz cez neho prejde, vtáčie zobáčiky už nebudú mať toľko šikovnosti.

Rovnaké je to aj s ukotvením. Ak ste sa rozhodli pre záves tak ako my, pri montáži sa postarajte o to, aby domček nevisel, ale bol pevne dotiahnutý k podkladu. Kývanie vo vetre a daždivej smršti mu na bezpečnosti veľa nepridajú. Bude menej atraktívny pre drobných obyvateľov.

Na očiach, pri kvetoch

Kam s ním? Najlepšie miesto je slnečné. Čo najbližšie ku kvetom, ktoré po dlhú vegetačnú sezónu poskytujú hmyzu zázemie. Môže byť tesne pri zemi ukotvený na kolíku. Môže byť však aj na stene, zábradlí podstienku či na záhradnom altánku.

Ak ho budete mať na očiach. Spočiatku toho veľa neuvidíte. Až keď sa otvory začnú zapĺňať výstrižkami listov a hlinou, začne byť všetko nápadné. Stále tie isté včielky budú prezerať otvor po otvore, aby dokončili svoje poslanie – založiť potomstvo pre budúci rok.

Veľký ruch bude okolo domčeka i o rok, na jar. Keď ho prehrejú slnečné lúče, všetko osadenstvo sa preberie k životu a začne sa vám ukazovať na očiach. Až vtedy zistíte, komu vlastne poslúžil. Mimochodom, kde všetci spávajú? Pod listami, na kvetoch.

Skúste to po svojom

Naša stavebnica je len príležitosťou pre zbieranie prvých zručností a skúseností. Ak pri najbližšom veľkom upratovaní nájdete na pôjde tenké latky, budete presne vedieť na čo poslúžia. Na nové domčeky pre hmyz, ktorými spestríte svoje okolie.

Written By
More from Milan Gigel
Špajza je na chalupe zdravým základom
Stačí jediný pohľad do špajzy a ihneď spoznáte, že ste sa ocitli v bezstarostnej...
Read More

Pridaj komentár