Parkside PAS D5 – kufrík, ktorý vám zachráni deň

Chalupárske opravy, skladanie nábytku, ale aj stavebnica nového plynového grilu do dvora – to sú výzvy, pri ktorých sa bez skrutkovača nezaobídete. Môže to byť jednoduchšie, ako prehrabávať sa v zásuvke so starým náradím, aby ste v improvizácii našli čo vám treba.

Všetko potrebné môžete mať v kufríku, pekne usporiadané bok po boku. So šikovnou výbavou, ktorá vám z času na čas pomôže aj na problémových miestach. Aký je akumulátorový skrutkovač Parkside PAS D5? Otestovali sme ho, aby sme vám prezradili viac.

Bez ďalších výdavkov

Zaplatíte 40 eur a o nič sa nemusíte starať. V drobnom kufríku je pripravená výbava pre každodenné použitie. Vytiahnete akumulátorový skrutkovač, zasuniete doň jeden z bitov a môžete pracovať. Intuitívne, bez čítania návodu, práve tak ako by ste očakávali.

Nemusíte v predajni zisťovať, či výrobca nezabudol pribaliť bit pre populárne skrutky s drážkou TORX 25. A nemusíte kontrolovať ani to, či nechýba predlžovací nadstavec. Pri pohľade na bity Pozidriv 3, Philips 3, či Hex 5 máme pocit, že výrobca je možno až príliš veľký optimista.

Určite neočakávajte bezpečnostné bity, predĺžené bity do hlbokých zapustených otvorov, ani drobné veľkosti pre jemnú mechaniku. Počíta sa s domácim majstrovaním, nie opravami elektroniky. Zaplatíte len za to, čo naozaj použijete.

Do bytu, na chatu i chalupu

Veľkou výhodou je nabíjanie cez USB káblik. Skrutkovač má pevne zabudovaný, jednočlánkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh, takže nie ste závislí na elektrickej zásuvke. Energiu dobijete cez USB-C konektor zo solárneho panelu, alebo powerbanky ak ste na chate hlboko v horách.

Napájací adaptér pre elektrickú sieť výrobca neprikladá. Počíta s tým, že využijete ten od svojho mobilného telefónu. Pri nabíjacom prúde 1,5 A trvá približne hodinu, kým sa z nuly dostanete do plnej kapacity. Indikácia nabitia chýba, všetko je na náhode.

Odskúšali sme si, že nie je nutné vyčkávať na úplné dobitie. Vo chvíli, keď káblikom skrutkovač pripojíte k powerbanke, môžete s ním pracovať. Ak uprednostníte prácu pred pauzou pri kávičke, môže to byť fajn.

Jednoduchý, bez regulácie

Zatlačíte spúšť a motor sa rozbehne. Povolíte ju a zastane. Parkside PAS D5 nie je vybavený reguláciou otáčok. Buď beží naplno, alebo stojí. Ak ho chcete utlmiť v rýchlosti, musíte prerušovane klikať na spúšť, aby ste ho cyklovaním spomalili.

Obmedziť však môžete jeho výkon. Pre tento účel je pribalený nadstavec pre obmedzovanie krútiaceho momentu. Nastaviteľná, preklzová spojka s pružinou zaistí, aby sa otáčanie zastavilo ak záťaž presiahne určitú úroveň. Plných 3.4 Nm krútiaceho momentu dokážete obmedziť až k úrovni jednej desatiny.

Rozobrali sme staré obloky, vykrútili skrutky 5×50 z hustého smrekového masívu, skrutkovali sme drobné skrutky 2×20 do riedkeho dreva v citlivých spojoch. S trochou zručnosti udržíte kontrolu nad skrutkovaním aj v krajných situáciách. Aktívnu reguláciu na spúšti by sme však určite ocenili.

Šikovná je dvojica LEDiek, ktoré nasvecujú pracovnú plochu. Aby ste si v núdzi mohli posvietiť na nedostupné miesta pri majstrovaní, využiť ich možno i bez spúšťania motora. Stačí ak prepínač smeru skrutkovania prepnete do stredovej polohy. Páčilo by sa nám však, ak by pri skrutkovaní nezhasínali okamžite pri uvoľnení spúšte.

Všestrannosť na počkanie

Určite sa vám už stalo, že ste skrutkovač nedostali pre jeho dĺžku do uzavretého priečinku. Alebo ste museli dosiahnuť na skrutku, ktorá je na lištovaní tesne pod stropom, alebo v rohu nábytkovej zostavy. Dva šikovné nadstavce z kufríka to vyriešia.

Nemajú ložiská, nie sú určené na vyššiu záťaž a oberú vás približne o tretinu výkonu motora. Aj tak však môžu zachrániť deň. Pomôžu skôr pri odťahovaní skrutiek a ich opätovnej montáži, ako pri zakrúcaní samoreziek do materiálu. Páči sa nám, že sú súčasťou tejto súpravy. Samostatne by ste ich nekupovali a ak sa ocitnete v núdzi, tešíte sa z nich. Ušetria čas a nervy.

Nadstavce je možné nasunúť v ôsmych rotačných pozíciách. Znamená to, že sa vám vždy pre ne podarí nájsť polohu, aby ste získali nejaký ten centimeter priestoru naviac tým, že vysuniete rukoväť z tesného priestoru von.

Príjemným bonusom je strihací adaptér s rotujúcim nožom. Kartónové šablóny, tenké plastové tabule, useň, papierovú lepenku, stavebné fólie – to všetko dostanete do formátu ak ide o rovné rezy alebo tvary s hrubšími kontúrami bez tesných rádiusov. Vy ste v pohybe, nôž pracuje na svojom pol centimetrovom úseku.

Bez vŕtania

Ak pomýšľate na to, že k výbave doplníte vrtáky so šesťhrannou stopkou, mali by ste vedieť, že pri voľnobežných 200 otáčkach za minútu nemôžete od neho čakať veľkú službu. Možno si predvŕtate menšie vodiace otvory pre skrutky do smrekového dreva. Pri iných materiáloch budete obmedzení na tie najmenšie priemery.

Na druhej strane nás však skrutkovač prekvapil svojim výkonom. I keď sme na začiatku čakali, že svojou silou neprekročí hranice ručného skrutkovania, pravý opak je pravdou. Plných 10 nM krútiaceho momentu na 1/4“ šesťhrane motora vykrúti farbou zaliatu skrutku s metrickým závitom zo zámku starých dvier i  dvojdielnych okien.

Potrvá nejaký čas, kým ho dokážete správne odhadnúť. Pre drobné telo, slabší akumulátor a jednoduché konštrukčné vyhotovenie budete mať nejaký čas predsudky a budete ho podceňovať. Až skúsenosti vám ukážu, čo všetko zvláda.

Pre nás je príjemným prekvapením a vieme si ho predstaviť v rukách víkendových domácich majstrov a chalupárov pri všetkých druhoch opráv a drobného majstrovania. Určite však v plnom rozsahu nezastúpi akumulátorový, vŕtací skrutkovač pri väčších projektoch.

Parkside PAS D5 (39,99 €) je šikovná súprava akumulátorového skrutkovača s príslušenstvom, ktoré oceníte pri zariaďovaní víkendovej dielne z úplnej nuly. V kufríku nájdete nielen najpoužívanejší sortiment skrutkovacích bitov, ale aj nadstavce na reguláciu výkonu a prístup k problémovým miestam v úzkych priestoroch a rohoch. Pridajte k tomu strihací adaptér a viete, že budete mať radosť pri jeho používaní. A ak príde na prácu mimo elektrických zásuviek, nabijete ho aj z powerbanky alebo turistického solárneho panelu.

Written By
More from Milan Gigel
Udajte svojej chalupe jasnú epochu
Je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré musíte spraviť skôr ako sa pustíte...
Read More

Pridaj komentár