WOLF Garten Lycos 40 300T – preč s burinou na nedostupných miestach

Sú miesta, ku ktorým sa v okolí chalupy kosačka pri údržbe divokej zelene nedostane. Tam, kde nízky podvozok nedokáže kopírovať stiesnený a členitý terén, najšikovnejším pomocníkom je vyžínač. Ušetrí námahu, ktorú by ste museli podstúpiť s kosákom v ruke.

Vtisne sa tesne ku plotu, prederie sa do podrastu kríkov a ak príde na strmé brehy, okraje schodísk a úzke okapové chodníčky, úspora času je úžasná. Aké je to, ak sa rozhodnete k tejto výzve povolať akumulátorový vyžínač? Zoznamujeme sa na chalupe so šikovným pomocníkom Wolf Garten Lycos 40/300T.

Bez hluku a káblov

Zabudnite na rozvíjanie predlžovačiek, rozlúčte sa s hlučným spaľovacím motorom a zápachom spalín. Tento vyžínač je napájaný Li-Ion akumulátorom, vďaka ktorému si rýchlo privyknete na voľnosť pohybu a bezstarostné nabíjanie.

Vytiahnete z nabíjačky batériu, zasuniete ju do konca rukoväte a od tejto chvíle je vyžínač pri živote. Stačí zatlačiť spínač a okamžite sa roztočí hlava s lankom, ktoré energicky reže jedno steblo trávy za druhým.

Ak ste čítali naše postrehy z používania ľahučkej kosačky Wolf Garten Lycos 40/340M, tušíte o čom je reč. Akumulátor má pracovné napätie 40 voltov a diagnostický modul, ktorý po kliknutí na gombičku zobrazí úroveň zostávajúcej energie. My sme si do testu zvolili 5 ampér hodinovú verziu, vyžínač si však bohato vystačí i s ľahším, 2.5 Ah akumulátorom.

Rýchlonabíjačka je vybavená aktívnym chladením a prázdny akumulátor nabije približne za dve hodiny. Ak si nájdete šikovné miesto pre trvalé osadenie, veľmi rýchlo si vypestujete nový kolorit. Batériu parkujete v nabíjačke, aby ste ju pri každej príležitosti vzali v plnej čerstvosti do stroja.

Chvíľu potrvá, kým si uvedomíte aké je všetko jednoduché. Ak visí vyžínač na priedomku, vyplatí sa vám naň siahnuť i vtedy, ak treba ustrojiť len miesto v okolí smetiaka. Nemusíte sa premáhať, nič nechystáte, okamžite vyžínate.

Stredná trieda výkonu

Od prvého momentu pocítite, že ide o model ktorý nie je určený len pre drobnú kozmetiku a dokončovacie práce. Výrobca síce na štítku neprezradí, aký výkon môžete od elektromotora očakávať. Isté však je, že je výborne zladený s 30-centimetrovým záberom i 1,5-milimetrovou hrúbkou lanka.

Spočiatku mäkká spätná väzba, akoby naznačovala pruženie. Mysleli sme, že by vyžínaču svedčalo hrubšie lanko. Stačilo však spotrebovať jeho poprehýbané začiatky a všetko sa rozbehlo na plný výkon. K zemi padá nielen tráva s kvitnúcimi bylinami, ale aj vláknité stonky žihľavy, drevité byle oplodí kozej nohy a slivkové nálety v ovocnom sade.

Motor pracuje svižne a lanko priam energicky prechádza všetkou zelenou hmotou. Rázne, plnou silou, bez náznaku slabosti. Jeho výkon nás vyhnal do zanedbaných zákutí. Prekážkami skál, zabudnutých plechov a polien sme prechádzali bez kolízií a zaváhaní.

Ak hľadáte stroj, ktorý dokáže skrotiť porast, ktorý sa vyšvihol do výšky stehien, môžete si byť istí že v tomto prípade sa to zaobíde bez hrabania. Najprv skosíte vrchnú tretinu, potom druhú a v zápätí ste pri zemi. Akoby ste nepostupovali v ploche, ale v hĺbke. Páči sa nám tento prístup.

Ergonómia zaostáva

Hoci vyžínač zo svojej podstaty nie je ťažký, predsa len sa zdá akoby výrobca nedotiahol ergonómiu k pohodliu. S jednoduchým popruhom, naklopiteľnou hlavou a posuvným držadlom sa síce priblížite k správnemu nastaveniu, nie však tak mocne ako by ste čakali.

Nejde len o postroj, ktorý bol nahradený popruhom. Pri váhe cez 3 kilogramy sa nedá počítať s tým, že to utiahnete bez závesu v rukách. Ide hlavne o celkové zladenie uhlov a dĺžok. Akoby bol stroj určený pre ľudí s výškou cez dva metre a všetci nižší sú tak trocha mimo hru.

Počas niekoľkých týždňov sme si na obmedzenú mieru komfortu privykli. Veď výkon bol v poriadku a vždy sme dosiahli taký výsledok, ako sme čakali. Museli sme len zniesť o čosi viac únavy, ako je potrebné.

Zlyhal nám v rukách

Pri práci a opakovanom prestavovaní geometrie sme sa časom prepracovali k poruche. Praskla objímka, ktorou je k tyči vyžínača upevnená spodná rukoväť. Poddimenzovaný plastový dielec bez výstužných vlákien či kovového zosilnenia nezniesol záťaž, ktorá vyplynula z nepohody.

Vymeniť jednoduchú súčiastku za náhradu zo servisu nedá žiadnu námahu. Isté však je, že ak neprejde konštrukčnou zmenou, zlomí sa znova a znova. Zdá sa, akoby konštruktéri a dizajnéri vo Wolf Gartene nemali tentokrát šťastie.

Kým ich elektrické a akumulátorové kosačky sú vychýrené ergonómiou, spoľahlivosťou a úspornou prevádzkou, naše tohtoročné zoznamovanie s novým akumulátorovým vyžínačom nedopadlo tak dobre, ako sme čakali.

Dávame však firme šancu a radi si zopakujeme test o rok, s nástupcom tejto prvotiny. Potrebuje dotiahnuť aby sa vyrovnala ostatným na trhu.

Akumulátorový vyžínač Wolf Garten Lycos 40/300T (99,90 € bez akumulátora) zatiaľ nedospel do formy, ktorá by popri vyrovnanom výkone a pohodovom kolorite priniesla i bezchybnú ergonómiu a spoľahlivosť. Chybu vidíme v nedobre doriešenom závese, zlom zauhlení hlavy, ako aj nedostatočnej robustnosti upevnenia rukoväte. Radšej si ho pred kúpou vyskúšajte, aby ste nezažili zbytočné sklamanie.

Napísal
Viac od autora Milan Gigel

KNIHA: Zálesáctví pro celou rodinu

Sú to príjemné momenty, pri ktorých si oddýchne telo i duša. Pobalíte do...
Čítajte viac...

Pridaj komentár